Nikdy som si nemyslela, že mydlovanie má svoje trendy a už vôbec nie že sa budem viezť na vlne trendov a módnych (mydlových) výstrelkov. Ale je to tak. V piebehu asi 2 týždnov sa na istagrame, mydlových blogoch a na facebooku  objavovali avokádové mydlá ako  keby bolo avokávod v lidli akcii. Blbé je, že všetci výrobcovia mydiel boli z iných krajín a možno jeden druhého nasledovali, možno nie, pekné je na tom však to, že avokado je super tučnééé :) a super zelenéé.

 
Recept:
Roztok:
  • 152 g vody
  • 63 g NaOH
Oleje:
  • 226g olivový olej z výliskov
  • 112 g kokosový olej
  • 68 g palmový olej
  • 22 g bambuckého masla
  • 22 g ricínového oleja
V stope
  • 100 g rozmixovaného avokáda
  •  EO mäta 



 Pridávanie ovocia/zeleniny do mydla je kapitola sama o sebe. Už som skúsila tekvicové mydlo, teraz prišlo na rad avokádové. Pokračovať chcem s mrkvou. Výhoda avokáda je, že síce je to ovocie,ale neobsahuje veľa cukrov. Cukry v mydle nám spôsobujú to, že reakcia roztoku môže byť silnejšia, prudšia a mydlová hmota sa môže viac zahriať. Dosahujeme jednoduchšie fázu gélu. Avokádo do mydla prinesie krásnu zelenú farbu, ktorá odoláva zmene Ph. Taktiež dodáva pocit hebkejšieho mydla.
Pri použití ovocia alebo nejakého pyré potrebujeme odpočítať vodu, z dôvodu že ovocná zložka už vodu obsahuje. Pre tento recept som mi soapcalc vypočítala 172 g vody a chcela som použiť 100 g avokáda. Nejako som odhadla odpočet 20 g vody a teda 152g vody do roztoku.
 Potom som už len rozmixovala na hladko avokádo. Postupovala som podla postupu výroby mydla
Vo fáze stopy som pridala avokádo a esenciálny mätový olej. 


 
Recept:
110 g glycerínu
25 g ricínového oleja
4 g esenciálneho oleja čučoriedka
140 g sódy bikaróny
37 g kukuričného škrobu
110 g vinneho kameňa
81 g SLSA -sodium laurit sulfoacate
červené farbivo/ ružový okr

Keď som si v Lush zaobstarala penu do kúpeľa Comforter, bola to láska na prvé okúpanie sa. Ako správnu homemade kozmetiko-maniačku mi napadlo, že sa to isto iste dá vyrobiť doma. Jasné dá. Lenže čo všetko to obnáša ? Už v starších príspevkoch som sa sťažovala na ťažké až nemožné zaobstaranie SLSA, teda peniacej zložky. Tej najdôležitejšej v tomto prípade. Najskôr som ju objednávala z Austrálie po 25g, teraz ju však naskladnila aj ekokoza. Možno ju mala aj dlhšie, ale ekokoza má stránku aj ekokoza. cz aj ekokoza.sk (lebo však ľudia zo SR majú zväčša problém s češtnou... takže logika) a na slovenskej stránke sa SLSA dodnes nenachádza, kdežto na českej je k nákupu. Problém SLSA sa teda vyriešil. Ďalším bojom bolo obstaranie si čistého vinného kameňa. Ten by nám mal zabezpečiť stabilitu bubliniek a ich zväčšovanie. Prebytkom vinného kameňa trpia vinári, ktorý ho s radosťou vyhadzujú ako vedlajší a nepotrebný produkt. Objavila som, že sa pre deti vyrába plastelína z vinného kameňa. Túto plastelínu môže dieťa zjesť bez ujmy na zdraví. Propagátorkou  domácej plastelíny tu na SR je zhodou všetkých okolností a hviezd bývalá spolužiačka môjho drahého. Ich rodina má vinárstvo a ona pre mamičky chtivé po plastelíne melie vinný kameň. A moj tvrdo chcený vinný kameň ku mne dorazil až dnes, 5 dní pred Vianocami.  Celý príbeh. Koniec

Postup výroby:
Jednoducho si dáte na ruky rukavice, na tvár masku. Maska sa používa z dôvodu SLSA, je to veeeľmi jemný prášok, ktorý dráždi dýchacie cesty. Niektorým ľuďom nespôsobuje kašel, ale myslím si, že sa im tiež dostáva do dýchacích ciest, čo nie je veľmi prospešné. Preosejete si jemným sýtkom všetky suché suroviny. Veľmi jemne aby sa čo najmenej práčilo. Pridáte glycerín, ričínový olej a esenciálny olej. Rukou spracujete na niečo, čo drží pokope. Urobíte v dlanami malú gulu a keď sa nerozpadá, tak je hmota v poriadku. Dolaďujete pridávaním glycerínu ak je to veľmi suché. Hmotu si môžme rozdeliť na 2 časti. Jednu časť zafarbíme na červeno, druhú necháme tak. Nachystáme si papier na pečenie trochu ho poprášime SLSA a červenu hmotu na neho roztlačíme. Malo by to vyzerať tak ako keď robíme roládu, alebo sushi (čo som nikdy nerobila) Na červenu vrstvu roztlačíme bielu hmotu. Pomocou papiera zrolujeme. Snažíme sa čo najviac pritláčať, aby sa to neskôr nerozpadlo. Nakrájame, tak ako je vidieť v úvodnom obrázku.
Buchtičky by sa mali sušiť nejaké 3 dni. Mojim to však trvalo dooosť dlhšie asi aj týždeň, kým boli dosť tvrdé.

Výsledné zhodnotenie:
Pena sa používa tak, že sa nadrobí do kúpela pod tečúcou vodou. S penivosťou som maximálne spokojná. Pena je hustá a vydrží dlhooo dlhooo. S čím však nie som spokojná, že na spodu vani pri kúpeli cítiť akoby jemný prášok, nič príjemné, keď chcete čo najviac relaxovať. Prášok je asi vinný kameň ktorý možno nebol pomletý úplne na jemno.




Týmto článkom sa zapájam do výzvy LOHAS magazínu. Lohas je skratkou pre Lifestyles of Health and Sustainability. V zahraničí pod týmto názvom môžte nájsť časopisy, blogy zaoberajúce sa zdravým životným štýlom.

Na Lohas blogu beží výzva Nenávisť nie je udržatelná, nejde o žiadny politický podtón, skôr o obyčajnú ľudskú hodnotu a morálne zásady a k tomuto som sa chcela mojím príspevkom pripojiť.

Pridávam odkazy na moje príspevky, kde som robila konkrétne produkty.

Rúž: TU
Masážna kocka: TU
Tuhý parfém: TU
Pleťový krém: TU
Tuhý šampón: TU
Make up: niekedy snáď pridám :)

Doskozmetikovania !! 





















V zime sa pokožka vysušuje rýchlejšie, je vystavovaná vplyvom počasie, zima, vietor, potom prídeme dnu do vykúrenej kancelárie, ideme znovu von. Naša pokožka trpí. Treba jej dodávať viac hydratácie, rozmaznávať ju. Ako to však urobiť aj pomocou mydla ?

1. Pridanie medu do mydla

Med v mydle je super vec. Je prírodným zvlhčovadlom, absorbuje vlhkosť zo vzduchu. Použitý med v mydle pomáha zadržiavať vlhkosť aj v našej pokožke. Med obsahuje antioxidanty a aj prírodné cukry. Cukor nám do mydla prináša väčšiu penivosť. Avšak práca s medom pri studenom procese výroby mydla môže byť trochu náročnejšia. Hlavne kvôli cukru. Cukor spôsobuje zahrievanie mydlovej hmoty do vyšších teplôt. Tak ako pri použití mlieka, jogurtu, alebo čohokoľvek čo obsahuje prírodný cukor. Po vyliatí mydlovej hmoty do formy sa môže za pomoci  medu dosiahnuť ľahšie fáza gélu. Avšak treba dbať aj na prehriatie mydla. Pri prehriatí môže mydlo vykypieť z formy, alebo sa spáliť . A to smrdíííí.

2. Pridanie jogurtu,kokosového mlieka, kravského mlieka, kozieho, cmaru, smotany namiesto vody

Robila som mydlo s mliekom, smotanou aj s jogurtom. Zatiaľ sa mi najviac páči vo výslednom produkte jogurt. Mydlo je jemné, akoby vláčnejšie. Plánujem samostatný príspevok o použití mlieka v studenom procese výroby mydla.

3. Pretučnenie (superfating)

Zväčša vám soapcalc dáva defaultne 5% pretučnenie. Až doteraz som nikdy nerobila mydlo s iným pretučnením. Keď som sa zaoberala otázkou zimného výživného mydla, napadlo ma pohrať sa aj s touto zložkou. Pri rakytníkovom mydle som zvolila pretučnenie 10%. Odporúča sa okolo 4-5% maximálne však 15%.

Ďalšia možnosť je pridanie nejakého super výživného masla/oleja do mydla vo fáze stopy. Niektorý tvrdia, že sa tak zachová v oleji viac výživných zložiek. Iný, že aj olej pridaný vo fáze stopy prejde zmydelnením a nie je veľký rozdiel či pridáte oleje na začiatku, keď ich zohrievate, alebo v stope. Takže vyberte si..


4.Správna kombinácia olejov

Každý olej má nejaké tie super vlastnosti, správnym skombinovaním dosiahneme luxusné výživné mydlo. Ako napríklad bambucké maslo. Kakaové maslo (ktoré sa mne osobne v mydle moc neosvedčilo). Kombinácia kokosového a palmového oleja. Atď.

Môj recept na rakytníkové výživné mydlo:

Roztok:
  • 58g NaOH
  • 80 g mrazeného gréckeho jogurtu 
  • 90g Voda
Oleje:
  • 90 g Kokosový olej
  • 180g Olivový olej
  • 90g Palmový olej
  • 37g Ricínový olej
  • 28g Bambucké maslo
  • 22g Rakytníkový olej 
  • 1 lyžica medu
  • vôňa z manufaktury Lemongrass 

Výsledné zhodnotenie:
Keďže som v čase dozretia mydla bola v prvej časti tehotenstva a moja citlivosť na vône bola silná. Nemohla som toto mydlo ani len cítiť, nie to sa s ním umývať. Lemongrass od manufaktury je dosť intenzívna vôňa.  Obdarovaný ľudia však boli spokojný, ale mydlo bolo vraj dosť mäkké, čo ma trochu prekvapilo.
 

;
Znovu som využila svoju veľkú formu na mydlo, do ktorej sa pokojne zmestí aj 2 kg mydla. Mala som však problém s vybratím mydla z formy . Formu som uložila na pol hodiny do mrazničky a čakala, že mydlo trochu stuhne, zmenší svoj objem a ja ho budem môcť s ľahkosťou vybrať. Stalo sa tak až po hodine a pol strávenej v mraze.

Pri vytváraní vzoru som použila techniku, ako je na nasledujúcom videu
 


Použila som silicu bergamo značky Hanus a vôňu Jasmín ruža z Ekokozy. Vonia perfektne, kvetinovo.

Použité oleje:

  • 8% kakaové maslo (64g)
  • 30% olivový olej (234g)
  • 25% kokosový olej (199g)
  • 20% palmový olej (156g)
  • 13% slnečnicový olej (109g)
  •  3% orieškový olej (23.4g)
Roztok:
  •  148 g vody
  • 150g zmrznutého jogurtu 
  • 111 g NaOH 




 Pri pohľade na vzniknuté fotky sa mi chce kričať: Vráťte mi môj foťák. Potom si však bolestivo a so smútkom v hlase uvedomím, že foťák nie je môj.

 V dnešnom príspevku ideme bojovať proti ekzému a vyrobiť sa krém/ maslo -akokoľvek to budeme nazývať, na problematickú pokožku.

Čoraz viac ľudí trpí ekzémom. Ja osobne si môžem poklepať a ďakovať, že k nim nepatrím. Títo ľudia zväčša utrácajú veľa peniažkov za kozmetiku. Skúšajú, čo im sadne a vyhadzujú plné tuby krémov,  ktoré im nerobia dobre. Chodia po lekárňach, zháňajú prírodnú kozmetiku.

Dočítala som sa o zázračných vlastnostiach konopného oleja, o jeho používaní v krémoch na ekzém. Taktiež kamarátka, pre ktorú som robila tento krém sa o konopnom oleji a účinkoch na jej pokožku vyjadrovala pozitívne. Alternatívou by bol nimbový olej. Nabudúce. Nimbový olej je získavaný z exotického stomu nimbovníka (krásne slovo ...nimbovník) ktorý rastie v Indii. Je to prírodné analgetikum, je nedráždivý a antibakteriálny.

Bambucké maslo sa topí pri kontakte s pokožkou. Hydratuje vysušenú a ekzémom trápenú pokožku.

Kokosový olej vo svojej panenskej kvalite tj. panenský olivový olej je populárny prírodný liek na ekzém... okrem iného. Však vieme, že dnes je kokosový olej siiiilno tlačený do všetkých článkov o kozmetiky, ako si máme s ním natierať líčka, zuby, vlasy, riťku, no proste všetko.

Recept:
  • 2 lyžice Nechtíkového oleja- získaný macerovaním v kokosovom oleji
  • 2 lyžice bambuckého masla
  • 1 lyžica konopného oleja
  • 2 kvapky vitamínu E
  • levandulový EO
Najskôr si vyrobíme nechtíkový olej. Vo vodnom kúpeli roztopíme kokosový olej a pridáme sušený nechtík. Necháme zahrievať približne hodinu. Voda nemusí vrieť, slúži skôr len na zohrievanie oleja.
Macerát sa robí zväčša v olivovom alebo slnečnicovom oleji, ktorý dobre prenáša regeneračné a protizápalové učinky nechtíka do oleja. Nechtíkový olej potláča plesne a kožné zápaly.  Ja som však nechcela použiť ani olivový ani slnečnicový olej, tak som vyskúšala kokosový olej.

Kvety nechtíka odcedíme a zostane nám len nechtíkový olej. Olej si nesie so sebou okrem iného aj super jemnú vôňu. Pridáme bambucké maslo a najlepšie ručným šlahačom vyšlaháme. 






Pridáme konopný olej a vitamín E. Znovu šlaháme do krásnej nadýchanej peny.




Nechtíkový macerát vonia sám o sebe úžasne, medovo, nevtieravo. Avšak kvôli antiseptickým vlastnostiam levanduľového oleja som pridala aj trochu tohto voňavého zázraku.

Pripravíme si dobre umyté a vysušené kelímky. Ja ich vytieram ešte pred použitím papierovými obrúskami. Krém nalejeme do kelímku a necháme úplne vychladnúť. Až po vychladnutí zatvoríme a užívame. Konzistencia krému je dosť tuhá, ale po kontakte s pokožkou sa hneď roztápa. Páči sa mi aj ako vonia. Po dodaní hodnotenia od kamarátky pridám výsledné zhodnotenie na konci príspevku.








Vyrobiť si vlastný balzam na pery je fajn, neobsahuje žiadne parabdény, glutén, ftalát ani iné ropné produkty. Veď koľko balzamu na seba dávame v zime. Pritom zjeme kopu zložiek, ktoré by sme nemuseli, nie sú prínosné pre naše telo, skôr mu robia šarapatu. Takže šup šup, vyrobiť si vlastný balzam, alebo rúž.

Recept:
  • 10 g včelý vosk
  • 5 g kandelinový vosk 
  • 5 g bambuckého masla
  • 5 g pupalkový olej
  • 10 g kokosový olej 
  • 5 g ricínový olej
  • stévia
  • vitamín E
  • ružové farbivo 
  • červené farbivo 
  • ružový íl 
  • vanilková vôňa


Bambucké maslo dodá do výsledného produktu výživnú zložku, topí sa pri kontakte s pokožkou. Kandelinový vosk je veľmi tvrdý, tvrdší ako včelý, používa sa do rúžov, možno s ním nahradiť celkové množstvo voskov v prípade ak vyrábame vegánsky rúž.Pridáva taktiež trochu lesku. Pupalkový olej sa používa v produktoch bojujúcich proti starnutiu pokožky, je veľmi jemnučký, hydratuje suchu pokožku a je priateľský k citlivej pokožke.

 Pripravíme si ingrediencie, odvážime si vosky, a oleje a dáme ich roztopiť vo vodnom kúpeli.
Nikdy vosky nezohrievame v mikrovlnke. 

 Do roztopených voskov pridáme pár kvapiek stévie. Stévia nám vo výslednom produkte dodá sladkú chuť. Nie veľmi, avšak je to príjemne.


 Teraz prichádza na rad farbenie. Pridáme okry, micy, prípadne íly, podla toho aký farebný odtieň chceme dosiahnuť.
 Výslednú farbu otestujeme tak, že si dáme lyžičku na pár minút do mraziaka. Zmrazenú lyžičku ponoríme špičkou do voskov, ktoré na lyžičke stuhnú a tak vieme aký odtieň bude mať výsledný produkt.
  
Najväčšia výhoda výroby rúžu doma je že si môžme pripraviť niekoľko odtieňov naraz. Navyše za pár eur. 
Ja som si vyrobila tri odtiene rúžu. Prvý zľava je temer bezfarebný a budem ho používať len ako balzam na pery. Produkt úplne na pravo je najtmavší a je skutočným rúžom. Perám dodáva tehlovú farbu.